Mladima sve teži put do posla

Bez autora
Nov 14 2013

Oko 40 odsto poslodavaca ne planira zapošljavanje mladih u narednom periodu zbog teške ekonomske situacije, pokazalo je istraživanje Unije poslodavaca Srbije. Prema rezultatima tog istraživanja, 41,7 odsto poslodavaca se, s druge strane, izjasnilo da će zapošljavati mlade uz podršku Nacionalne službe za zapošljavanje. Poslodavci su kao glavnu prepreku zapošljavanju naveli ekonomsku situaciju, zatim, obrazovni sistem, nedostatak prakse, a potom i prevelike poreze i doprinose na zarade... Praktično, istraživanje je pokazalo da skoro polovina poslodavaca u Srbiji očekuje neki vid podsticaja za zapošljavanje mladih. Poslodavci ipak žele da se uključe u zapošljavanje mladih, ali je potrebno da se napravi privredni ambijent koji bi to i podstakao. Problem zapošljavanja mladih je veoma izražen, a oni su uvek nosioci progresa pa je i njihovo zapošljavanje veoma značajno jer će omogućiti konkurentnost firmi.

Mladima sve teži put do poslaOko 40 odsto poslodavaca ne planira zapošljavanje mladih u narednom periodu zbog teške ekonomske situacije, pokazalo je istraživanje Unije poslodavaca Srbije.

Prema rezultatima tog istraživanja, 41,7 odsto poslodavaca se, s druge strane, izjasnilo da će zapošljavati mlade uz podršku Nacionalne službe za zapošljavanje.

Poslodavci su kao glavnu prepreku zapošljavanju naveli ekonomsku situaciju, zatim, obrazovni sistem, nedostatak prakse, a potom i prevelike poreze i doprinose na zarade...

Praktično, istraživanje je pokazalo da skoro polovina poslodavaca u Srbiji očekuje neki vid podsticaja za zapošljavanje mladih.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da poslodavci ipak žele da se uključe u zapošljavanje mladih, ali da je potrebno da se napravi privredni ambijent koji bi to i podstakao.

"Problem zapošljavanja mladih je veoma izražen, a oni su uvek nosioci progresa pa je i njihovo zapošljavanje veoma značajno jer će omogućiti konkurentnost firmi", kazao je Atanacković.

Državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Zoran Martinović rekao je da Srbija beleži jednu od najviših stopa nezaposlenosti u Evropi i da su mladi dosta pogođeni time.

"Ta populacija je u najnepovoljnijem položaju kada je u pitanju tržište rada, a takođe je i Evropi položaj mladih usled krize sada nepovoljniji", rekao je Martinović.

Stopa zaposlenosti mladih je 2008. godine iznosila 21,1 odsto, a a u aprilu ove godine iznosila je 14,8 odsto.

Kada je u pitanju nivo nezaposlenosti, prema poslednjoj anketi o radnoj snazi ona iznosi skoro 50 odsto, dodao je državni sekretar.

Veliki problem, kako je kazao Martinović, predstavlja rad na crno zbog čega je položaj mladih još više ugrožen.

Martinović je naveo da problem predstavlja i kvalifikaciona struktura koja ne odgovara potrebama tržišta rada.

Zato je kako je kazao, važno da se na završnim godinama obrazovanja uvedu programi obuka ukazujući da je neophodno i poboljšanje celokupnog privrednog ambijenta.

Učesnici konferencije na kojoj je predstavljeno istraživanje naveli su da bi veoma važno bilo da se uvećaju sredstva za aktivne mere zapošljavanja.

Pomoćnik ministra omladine i sporta Snežana Klašnja rekla je da je podsticanje samozapošljavanja mladih veoma važno i da su programi poput "Prve šanse" bili veoma korisni za podsticanje njihovog zapošljavanja.

Kako je kazala, samo zajedničkim delovanjem može se pomoći mladima da se snađu na tržištu rada.

Izvršni sekretar UGS Nezavisnost Zlata Zec navela je da je mladima veoma važno obezbediti pravo na pristojan rad i da se njihova prava ne umanjuju.

Važno je, kako je rekla, da se stvori okruženje da se mladi više zapošljavaju.

Oko 63 odsto poslodavaca je u istraživanju navelo da smatra da bi organizovanje stručne prakse u njihovom preduzeću trebalo da bude finansijski propraćeno.

Većina poslodavaca - 51 odsto njih očekuje direktnu finansijsku podršku po praktikantu koga obučava, a 45,2 odsto njih očekuje finansijsku podršku za angažovanje ljudskih resursa, odnosno mentora, trenera...

Istraživanje je pokazalo i da je skoro 38 odsto mladih spremno da radi kod poslodavca bez nadoknade, 35,14 odsto reklo je da je demimično spremno da to čini, a skoro 20 odsto odgovorilo je odrečno.

Istraživanje je Unija poslodavaca sprovela u saradnji sa Savezom samostalnih sindikata Srbije, UGS Nezavisnost, Ministarstvom omladine i sporta, Nacionalnom službom za zapošljavanje i Infostudom, a uz podršku Solidar Suisse/Swiss Labour Assistance SLA.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik